Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Reis beyıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri spesiyalistı oldu. Eksperlik sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı Doğu Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları yürekin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Oturmuş’nun ilk serı olarak yer aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma oranında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık çıbanladı. Bilimsel yayınlarda da gerçek çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Afiyet Örgütü’nün kasılmaunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Afiyet Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç yarıyıl, El Kuruluna da iki yarıyıl reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince ser ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri sahaında çok nüshada ilmî makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Adalet ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birşunca devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en güçlü nişanlarını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sağlam çok millî büyüklenme Doğramacı’evet en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kebir Herkes Meclisi namına ülke Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 salname varlıkı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa görev aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği görev ve sunmuş olduğu yardımlarla dirlik, terbiye ve bilgi yürekin yarattığı kurumlarla her daim hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*